Tautinio kostiumo spalvos

1Sausio 17 dieną į Alksniupių biblioteką sugūžėjo būrelis pagrindinės mokyklos mokinių – vyko popietė „Tautinio kostiumo spalvos“, skirta Tautinio kostiumo metams.

Popietę vedė Alksniupių pagrindinės mokyklos mokytoja Virgina Krugelienė. Ji, vilkėdama tautiniu kostiumu, vaikams paaiškino, kodėl šie metai paskelbti Lietuvių kalbos kultūros, Piliakalnių ir Tautinio kostiumo metais.

Mokiniai dar kartą patikrino savo žinias, kai buvo kalbama apie Lietuvos regionus, tarmes. Mokytoja vaikams priminė, kad Lietuvos teritorijoje yra susiformavę penki regionai, kurie skiriasi tarmėmis ir įvairiais etninės kultūros aspektais – tarp jų ir tradiciniais kaimo drabužiais. Tai Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija ir Klaipėdos kraštas.

Renginio dalyviai sužinojo, kad Aukštaitijos kaimiečių, ypač moterų, liaudies drabužiai dažnai vadinami pačiais archajiškiausiais Lietuvoje. Aukštaičių darbužiuose vyrauja balta spalva. Dzūkės audė ypač daug juostų ir jomis puošėsi. Klaipėdos krašto moterų tautinis kostiumas buvo itin spalvingas, nestokojantis egzotiškų senovinių elementų. Žemaičių drabužiai išsiskiria spalvingumu, turtingumu, brangių moteriškų skarų ir karolių gausa (žemaitės vienu metu galėjo dėvėti net septynias skaras). Ryškiausia ir sudėtingiausia suvalkietės kostiumo dalis buvo prijuostė.

Popietės pabaigoje mokytojos Virginos Krugelienės vadovaujamas liaudiškų šokių ansamblis, vilkintis tautiškais drabužiais, atliko kelis linksmus šokius.

Almina Šereivienė, Alksniupių filialo vyresnioji bibliotekininkė

Autorės nuotrauka. Popietėje ne tik pasakota apie tautinius rūbus, bet jie ir parodyti