Scenografas

Gimė 1874 metais sausio 17 dieną Grinkiškyje, Radviliškio rajone.

Mirė 1946 metais, Kaune.

J. Gregorauskas ilgą laiką vadovavo Valstybės teatro dekoracijų cechui. Nuo 1893 m. dirbo Vilniuje K. Nezlobino trupės dekoracijų atlikėju, o vėliau Kijeve, Charkove, Simbirske, Kalugoje ir kituose Rusijos provincijos teatruose. 1922 m. J. Gregorauskas grįžo į Lietuvą.

J. Gregorauskas buvo dailininkas savamokslis ir lietuvių scenografijoje nepaliko išliekamosios vertės dailės kūrinių, tačiau kaip dekoratorius praktikas bei atlikėjas turėjo didelę patirtį. Per nepilną dešimtmetį jis apipavidalino apie 40 spektaklių, tarp jų – K. Goldonio Mirandoliną, G. Hauptmano Vežėją Henšelį (abu 1924), H. Ibseno Helgelando kovotojus (1925), P. Vaičiūno Tuščias pastangas (1926), taip pat operas: P. Čaikovskio Eugenijų Oneginą (1923), Dž. Pučinio Madam Baterflai (1924), P. Maskanjo Kavaleriją Rustikaną (1925) ir daug kitų.

J. Gregorausko dekoracijų eskizų nėra išlikę. Jis pasitenkindavo tik paspalvintais darbo brėžiniais, pagal kuriuos pats gamino karkasus, tapė kulisus. Piešdavo nepaprastai kruopščiai, kaligrafiškai. Jo projektuoti dekoracijų paviljonai, sprendžiant iš spektaklių nuotraukų, buvo puošniai išmarginti, o scenovaizdžių peizažai priminė ryškiaspalvius atvirukus.

Šaltiniai:

1. XX a. lietuvių dailės istorija / Lietuvos TSR mokslų akademija. Istorijos institutas. T. 1. Vilnius: Vaga, 1982, p. 262-263.

Parengė Rima Giedrienė, vyr. bibliotekininkė, 2010