Radviliškio miesto kultūrinis maršrutas

Kultūrinis maršrutas: Radviliškio herbas – Skulptūra „Akcentas“ – Kultūros ir poilsio parkas su medžio skulptūromis, aktyviąja poilsio zona, jaunimo erdvėmis – Skulptūra „Aušrinė“ – Radviliškio bažnyčia – Medinė varpinė – Kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“ – skulptūra „Rytas“ – Medžio skulptūra „Lituanica“.

Flag of Radviliškis

Radviliškio herbe (Dariaus ir Girėno g. 6). Pavaizduotas kylantis ir šviesą skleidžiantis žirgas – susisiekimo, judėjimo, miesto vystymosi ir klestėjimo simbolis. Sklindanti šviesa simbolizuoja civilizacijos vaidmenį miesto vystymuisi. Herbą, sukurtą dailininkės Laimos Ramonienės, 1992 m. aprobavo Lietuvos heraldikos komisija. Savivaldybės vėliava – Radviliškio miesto vėliava. Vėliavos pagrindo spalvos – geltona ir balta, viduryje – Radviliškio miesto herbas, atitinkantis herbo etaloninį atvaizdą. Vėliavos idėjos autorė – dailininkė L. Ramonienė. Vėliava pašventinta 1992 m.

Akcentas
Skulptūra „Akcentas“ (Gedimino g. 5). Tris miesto simbolius – geležinkelio bėgius, meldus ir pajuodusius žvirblius – Radviliškio dailės mokyklos mokytojas Darius Kazokas sujungė skulptūroje „Akcentas“, kuri miesto gyventojų ir svečių akį džiugina nuo 1997 m.
Tūkstantmetis Radviliskio kulturos ir poilsio parko aiksteles 1 LB - Kopija  Radviliškio parkas Laura Bagučanskytė
Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parkas (Radvilų g. 8 A). Parką puošia įvairių medžio drožėjų plenerų, vykusių 2002, 2010, 2011 m., skulptūros, „Karžygių alėja“ – tarptautinio medžio skulptorių ir kalvių plenero dalyvių dovana miestui, minint 600-ąsias Žalgirio mūšio metines. Centre puikuojasi medžio drožėjo Edmundo Gaubo sukurta skulptūra, įamžinusi Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį. Ją papildė kalvio Stanislovo Špuko kaltos saulutės, kiti metaliniai elementai. Parke įrengti lauko treniruokliai, daugiafunkcė vaikų žaidimo aikštelė, ekstremalaus sporto mėgėjams skirtos rampos važinėti riedučiais, riedlentėmis, BMX dviračiais. Šalia – 2008 m. pastatyta Radviliškio sporto arena ir 2010 m. renovuotas Laisvės Sąjūdžio stadiono kompleksas, kur vyksta vietinės, respublikinės ir tarptautinės reikšmės renginiai.
Ausrine LB

Skulptūra „Aušrinė“ (1986 m.) (Maironio g. 8). Skulptorius – Jonas Meškeliavičius.

Aušrinė, lietuvių mitologijoje laikoma nepaprasto grožio mergele, skulptūroje pavaizduota jojanti ant buliaus. Aušrinė susijusi su Saule, uždega jai rytais šviesą. Galbūt senovėje šventas Aušrinės gyvulys buvo karvė („Balta karvė subliovė, visos tvoros suskėlė“ – diena aušta).

Radviliškio Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia (Maironio g. 8). 1597 m. minima Radviliškio katalikų bažnyčia ir parapinė mokykla. Kunigas K. Ausėnas su parapijiečiais 1769 m. pastatė naują medinę bažnyčią. Ją 1789 m. konsekravo pavyskupis A. Koscia. 1868 m. bažnyčia sudegė. Klebono J. Bortkevičiaus rūpesčiu 1870 m. atstatyta. Ji buvo kryžminio plano, su lieknais bokšteliais. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčia sudegė. 1945 m. bažnyčia įrengta mūriniame vokiečių belaisvių statytame pastate. 1991 m. rekonstruota. 2014 m. liepos 18 d. į rekonstruotą bažnyčios bokštą įkelti trys iš vario, alavo ir bronzos lydinio išlieti varpai. Kaip įprasta, kiekvienam suteiktas vardas, iškaltas varpo šone. Didžiausias, 500 kilogramų sveriantis varpas pavadintas bažnyčios globėjos Švč. Mergelės Marijos gimimo vardu. Šiek tiek mažesniam, 300 kilogramų, varpui suteiktas gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardas. 150 kilogramų sveriančiam varpui išrinktas Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardas. Visi trys varpai buvo gaminami Lenkijoje, senas varpų liejimo tradicijas turinčioje brolių Kruševskių liejykloje.

Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčios medinė varpinė (Maironio g. 8). Pastatyta 1878 m., du kartus degusi. Atstatyta 1984 m. Šalia varpinės – kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“, skirta atminti Lietuvos kankinius, tremtinius, politinius kalinius, žuvusius Sibiro platybėse. Ši kompozicija atidengta 1989 m. Jos autoriai – V. Vaicekauskas, A. Dovydaitis ir E. Gaubas. 1995 m. birželio 14-ąją šalia pastatytų Trijų kryžių pašventintas simbolinis „Skausmo ir kančios kelias“ – geležinkelio bėgiai, simbolizuojantys į tremtį iš Radviliškio žmones vežusius ešelonus. Iš lauko akmenų sudėta Atminties sienelė – paminklas negrįžusiems iš tolimųjų Sibiro platybių. Bėgiai sulaužyti, kaip ir ištremtų žmonių likimai. Tarp bėgių – tremtinių sodybų vietas liudijantys akmenys. 2001 m. birželio 14 d., minint tremties 60-metį, prie šio memorialo buvo pasodintas Vilties ąžuoliukas.

Skulptūra „Rytas“ (Dariaus ir Girėno g. 2A). Sukurtas 1979 m. skulptoriaus Aloyzo Toleikio. Vaizduojanti jauną merginą, ryte besiprausiančią prie upelio, skulptūra stilistiškai dera prie fontano ir yra Radviliškio centro puošmena. Ji nuo pat savo atsiradimo turėjo stovėti centriniame miesto skverelyje, bet tada ten pastatyti nuogos merginos skulptūrą reikėjo drąsos, todėl šiam kūriniui buvo parinkta nuošalesnė vieta – tuometinis UAB „Radviliškio komunalinės paslaugos“ kiemelis. 2010 m., atsiradus galimybei, skulptūra perkelta į miesto centrą.

Medžio skulptūra „Lituanica“ (Dariaus ir Girėno g. 32). skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-osioms metinėms. Autorius – Kęstutis Benedikas. Sukurta medžio drožėjų plenero dienomis 2013 m.