Vasaris „Pelėdžiukų svetainėje“

Paskutinis žiemos mėnuo Viešosios bibliotekos „Pelėdžiukų svetainėje“ pažėrė spalvingų renginių.

Vasario  2 dieną minėjome poeto Vytės Nemunėlio (Bernardo Brazdžionio) 110-ąjį gimtadienį.  Pasakų kambaryje atvėrus eilėraščių skrynelę, iš jos „iššoko“ poeto eilėraščių knygos. O jose – eilėraščiai apie mamą ir  tėvelį, apie tėvynę ir Dievą, apie vaikus ir jų žaislus... Tuos eilėraščius lengva skaityti ir įsiminti. Taip ir darėme. O paskui, panaudodami teatrines lėles, Žaislotekos lankytojai suvaidino poeto Vytės Nemunėlio kūrinį „Meškiukas Rudnosiukas“.

Vasario 15-ąją minėjome slovėnų vaikų rašytojos Poloncos Kovač gimtadienį. Vaikams pristatėme jos knygą „Mažosios burtininkės vaistažolės“.

Pasakų kambarys kvepėjo stebuklais, burtais bei vaistažolėmis, kurių atsinešė ir apie jų naudą pasakojo knygos herojės – burtininkės Lenčkos pusseserė raganaitė Vinė.  Ji labai vaizdingai ir įtikinamai aiškino vaikams įvairiausių vaistažolių gydomąsias galias, parodė, kaip atrodo, kaip  kvepia kai kurios iš jų, atsakinėjo į vaikų klausimus. Renginio dalyviai sužinojo, kad žaizdas gydo paprasčiausias gyslotis, kaštono vaisius, varnalėšos šaknis, išgirdo kitų naudingų dalykų.

Ir patys vaikai ruošėsi knygos pristatymui: eilėraščius apie čiobrelį, kraujažolę, pelyną skaitė Orestas Kalėda, Karolina Mickevičiūtė ir Evija Karpavičiūtė. Vėliau visi ragavo  arbatų iš vaistažolių. Skaniausia popietės dalyviams atrodė raudonėlio ir čiobrelio arbata, o pelynas – kartus ir nekvapnus, nelabai skania jie apibūdino ir dobilo arbatą.

„...Jei netikite, kad gamtoje pilna stebuklų, atsiverskite minėtą knygą arba paskambinkite raganaitei Vinei,“ – pataria šiame nuotaikingame renginyje pabuvę vaikai.

Vasario 19 d.  pakvietė nuotaikinga popietė, skirta Lietuvių kalbos kultūros metams.

Žemaičių tarmė yra primiršta – jos mokymasis prilygsta užsienio kalbos studijavimui. Taip pajuokaudama šia tarme ir pradėjo popietę viešnia žemaitė Rima Giedrienė, kilusi iš Plungės rajono Tverų seniūnijos Lopaičių kaimo. Pasaką vaikams ji sekė savąja žemaičių tarme. Smagu buvo stebėti valandėlės dalyvių reakciją. R. Giedrienė taip pat sekė pasakas, paskaitė eilėraščių iš knygelės „Cirulielis“. Popietės pabaigoje vaikai spėliojo, ką reiškia vienas ar kitas žemaitiškas žodis.

Vasario 23 d. įvyko netradicinė valandėlė, skirta Gimtosios kalbos dienai. Atvykusi Lizdeikos gimnazijos bibliotekininkė Daiva Gaivelienė supažindino vaikus su... linksmais lietuviškais keiksnojimais, šmaikščiais atsikirtimais, blogo elgesio ir būdo pajuokimais iš knygų „Lįsk vabalo blauzdon“ ir „Linksmų plaučių, vieno kaulo“. Bet, kaip ji mokė, tai nereiškia, jog tuos žodžius turime vartoti kasdien. Taip pat papasakojo, kad šie žodžiai ir posakiai yra atėję iš praeities, kad juos kūrė patys vaikai, kad anksčiau suaugusieji prie vaikų stengėsi nesiburnoti. Lankytojai šauniai sutiko „Bobos ir Diedo kivirčą“ (vaidino Žaislotekos lankytojai Orestas Kalėda ir Lukas Jarašūnas). Skaitėme greitakalbes iš Ramutės Skučaitės knygos „Gražiu savu žodžiu žaidžiu“ ir „Koks gi žodis pasirodys“. Norintieji sprendė linksmas šaradėlės. Paskui D. Gaivelienė su popietės dalyviais lankė bibliotekos skyrius, kur šmaikščiais posakiais dalijosi su darbuotojais bei bibliotekos lankytojais.

Su popietės dalyviais sutarėme, kad jie sužinotus posakius panaudos deramai.

Viešosios bibliotekos informacija