Visuomenei pristatytas tautinis paveldas

Rugsėjo 25 dieną Šeduvos miesto turgaus aikštėje nuo ankstaus ryto buvo aktyviai ruošiamasi šios aikštės atidarymo ir Radviliškio viešosios bibliotekos Šeduvos bei Alksniupių filialų įgyvendinto projekto pristatymo šventei.

Renginys, prasidėjo renovuotos Šeduvos turgaus aikštės pristatymu ir atidarymu (vedė Šeduvos kultūros ir amatų centro vyr. režisierė Izolina Stanulienė). Susirinkusiuosius pasveikino svečiai: Seimo narys Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis, administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, jos pavaduotojas Justinas Pranys, Šeduvos miesto seniūnė Edita Mančiauskė.

Atnaujintoje aikštėje surengta pirmoji šventė – Viešosios bibliotekos projekto Lietuvių etniniai ženklai: praeities ir dabarties sąsaja“ pristatymas visuomenei. Apie šį projektą papasakojo Šeduvos filialo vyr. bibliotekininkė Asta Tamošiūnienė. Pagrindinė projekto idėja – supažindinti Radviliškio rajono bendruomenę su lietuvių etniniais ženklais, simboliais ir akcentuoti jų tęstinumą šiuolaikinėje tautodailėje. Šventės pradžioje patys mažiausi projekto dalyviai – Šeduvos lopšelio-darželio „Boružiukų“ grupės vaikučiai – kartu su ikimokyklinio ugdymo pedagoge Roma Skesteniene pademonstravo simbolių, atkeliavusių iš baltų laikotarpio. Alksniupių filialo bibliotekininkė Almina Šereivienė pristatė Šiaulių apskrities liaudiškų tradicijų puoselėtojus, tęsėjus, kūrėjus, tautodailininkus: Sigitą Milvidienę – Šiaulių „Aušros“ muziejaus etnografijos skyriaus vedėją, tautinių juostų audėją, vieną iš projekto rėmėjų, Dalių Udrakį – medžio drožėją, senosios kryždirbystės, baldininkystės ir drožybos amato puoselėtoją, Jolantą Kvedarienę – tautodailininkę, šiaudinių sodų kūrėją, Aureliją Norvaišienę – senojo mezgimo amato tęsėją, Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro tautodailininkes: Tomą Matulevičienę, Eveliną Buivydaitę, Džiuliją Džiaugienę, kurios visiems norintiems padėjo etniniais ženklais dekoruoti medvilninius maišelius.

Tautodailininkai tąkart įsikūrė amatininkų kiemeliuose-dirbtuvėlėse ir sulaukė daug lankytojų dėmesio. Širdis neatsidžiaugė čia demonstruojamais jau paminėtų gražiadarbių kūriniais: medžio drožiniais, šiaudiniais sodais, megztų pirštinių, riešinių, kojinių raštais.vilnijančiomis tautinių juostų bangomis, etniniais ženklais dekoruojamais medvilniniais maišeliais. Visi, kas apsilankė šventėje, bendravo su tais kūrėjais, klausėsi jų pasakojimų apie atstovaujamus amatus, senąsias tradicijas, pristatomus kūrinius, bandė prisiliesti prie etnokultūrinio paveldo, patys mokėsi sukurti tokių grožybių, įgyti praktinių įgūdžių.

Šventę papuošė Šiaulių „Rasos“ progimnazijos vaikų folkloro klubas „Čiutulis“ ir stilizuoto folkloro grupė „Rasgauda“. Jų vadovė Rima Šereivienė ne tik kartu šoko, dainavo, bet ir vedė šį renginį. Visiems už išskirtinę šventę padėkojo Radviliškio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Marcinkienė.

Įgyvendintas projektas padėjo visuomenei savaip pristatyti tautinį paveldą, išryškinti jo vertę, suteikė bendruomenės nariams daugiau žinių apie senąją liaudies kultūrą, tradicijas, skatino tai labiau vertinti ir  atsakingiau saugoti.

Šeduvos ir Alksniupių filialų informacija ir nuotraukos