Į Pradžią Šiaurės šalių literatūra beldėsi į bibliotekas

Šiaurės šalių literatūra beldėsi į bibliotekas

2016-11-24

Vaikų literatūros skyriuje Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos 2c klasės mokiniai, lydimi mokytojos Rasmutos Valčiukienės, nekantriai laukė skaitymų pradžios

Lapkričio 14-20 d. vykusi Šiaurės šalių bibliotekų savaitė pažėrė įvairių renginių ir mūsų rajone. Tradicinės savaitės skaitymams organizatoriai šiais metais parinko tokias ištraukas: vaikams  – Stian Hole „Garmano vasara“, suaugusiesiems – Emmi Itaranta „Vandens skonis“.

Lapkričio 14 d. šios teminės savaitės skaitymai surengti Viešojoje bibliotekoje. Į juos, skirtus vaikams, Vaikų literatūros skyriuje atskubėjo  Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos 2c klasės mokiniai, lydimi mokytojos Rasmutos Valčiukienės. Skaityta rekomenduotoji ištrauka. Vaikai dalyvavo ir knygos aptarime. Suaugusieji į jiems skirtus skaitymus vakare rinkosi Skaitytojų aptarnavimo skyriuje. Čia buvo parengta Šiaurės šalių autorių knygų paroda. Bibliotekos svečiai, skaitytojai ją apžiūrėjo, patogiai įsitaisė, pasivaišino arbata, ir renginys prasidėjo. Bibliotekos darbuotojai žvakių šviesoje skaitė organizatorių rekomenduotą ištrauką. Po to visi dalijosi mintimis, diskutavo. Išsakyta nuomonė, kad nuskambėjusi ištrauka liudijo visą kūrinį esant inovatyvų, žadinantį smalsumą, tačiau tekstas sudėtingas, nelengvai suvokiamas.

Lapkričio 14 d. vakare į Šeduvos biblioteką rinkosi vaikai. Uždegus žvakes, skaityta rekomenduotoji literatūra. Po to vyko judrieji žaidimai su knyga. Vaikams buvo linksma ir niekas nenorėjo sėdėti prie kompiuterių.

Lapkričio 14 d. Pociūnėlių bibliotekoje Šiaurės šalių bibliotekų savaitės skaitymuose dalyvavo dienos centro „Spindulėlis“ vaikai ir mokytoja Giedrė Petrėtienė, mokyklos literatų būrelio nariai  su lietuvių kalbos mokytoja Roma Buivydiene. Skaitytos ir rekomenduotoji, ir kitų Šiaurės šalių autorių knygų ištraukos.

Lapkričio 15 d. Pakalniškių bibliotekoje skaitymuose dalyvavo Pakalniškių pagrindinės mokyklos 3-4 klasių mokiniai su mokytoja Ramune Malatokiene. Skaitymų pradžioje susirinkusiems mokiniams trumpai papasakota apie norvegų rašytoją Stian Hole, pademonstruotas plakatas, skirtas šių metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitei. Tekstą skaitė ir suaugusieji, ir mokiniai. Perskaitę ištrauką, gerdami arbatą ir vaišindamiesi sausainiais, mokiniai diskutavo, pasakojo apie savo dienas ir baimes.

Lapkričio 15 d. rytą Palonų biblioteka kvietė skaitytojus įsitraukti į Šiaurės šalių literatūros skaitymus. Svečiuose lankėsi Palonų darželio „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai su auklėtoja Gražina Tamulioniene ir auklėtojos padėjėja Regina Kondrotienė. Vaikams buvo skaitoma jiems skirta ištrauka. Tai, apie ką skaitė nuolatinė bibliotekos lankytoja Irena Silevičienė, mažieji galėjo stebėti rodomose skaidrėse. Pasiklausę ištraukos, berniukai ir mergaitės aptarinėjo pagrindinio veikėjo visiems užduodamą klausimą: ko tu bijai? Žinoma, kai kurie  prisipažino turintys baimių, nors atsirado ir bebaimių.

Sidabravo miestelio biblioteka lapkričio 17 d. pakvietė savo skaitytojus linksmai praleisti laiką su knyga. Šiaurės šalių bibliotekų savaitei buvo skirtas parengtas maršrutas su užduotimis, padedančiomis sušilti. Dalyviai pasiskirstė į dvi grupes, jiems talkino ir vyresnių klasių moksleiviai. Vaikai statė knygų bokštus, nešė knygas iš vienos dėžės į kitą, o grupių nariai ragino juos tai atlikti greičiau ir daug plojo. Atokvėpio metu Sidabravo gimnazijos mokytoja Regina Grybova, kuri šiuo metu jau pensijoje, paskaitė pranešimą apie Šiaurės šalis, jų papročius, rašytojus, kurie yra parašę daug įdomių knygų. Kaip tik tą savaitę buvo eksponuojamos Šiaurės šalių knygos, kad visi galėtų sužinoti, kokie leidiniai yra mūsų bibliotekoje. Sutemus buvo skaitomos suomių pasakos „Plepi senutė“ ir „Užsispyrusi žmona“. Kiekvienas dalyvis išėjo nešinas dovanėle – knyga apie maisto gaminimą, kurias bibliotekai padovanojo bibliotekos globėjas Dalius Pranculis.

Lapkričio 17 d. Beinoravos bibliotekoje buvo organizuojami garsiniai skaitymai „Ateitis Šiaurės šalyse“, skirti vaikams ir  suaugusiesiems. Mažieji klausėsi garsiai skaitomų ištraukų iš knygų Tove Jansson „Tėtis ir jūra“ ir „Muminukas ir gimtadienio sagutė“. Ištraukas skaitė Sidabravo gimnazijos ketvirtokė Darija Bazaraitė. Antroje popietės dalyje vaikai žaidė įvairius žaidimus, minė mįsles, atliko užduotėles ir atsakinėjo į klausimus, susijusius su Šiaurės šalimis, vaišinosi karštu šokoladu. Popietėje suaugusiesiems buvo skaitoma ištrauka iš knygos Selma Lagerlof „Portugalijos karalius“. Ištrauką skaitė Beinoravos kultūros namų specialistė Emilija Bieliūnienė.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu sutartu laiku tūkstančiuose Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekų, mokyklų, ikimokyklinio ugdymo, kitų kultūros ir švietimo įstaigų vyksta Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Kasmet į šią iniciatyvą įsitraukia daugiau nei 2000 institucijų iš viso Šiaurės ir Baltijos regiono, skaitymuose dalyvauja dešimtys tūkstančių vaikų bei suaugusiųjų 11-oje šalių ir autonominių sričių. Ši savaitė Šiaurės šalyse rengiama 20-tą, Baltijos šalyse – 19-tą kartą.

Viešosios bibliotekos informacija