Lietuvių kalbos pamoka grinkiškiečiams ir pašušviečiamsLietuvių kalbos pamoka grinkiškiečiams ir pašušviečiams

2022 metų pradžioje pasirodė Lietuvių kalbos instituto leidžiamos Tarmių tekstyno serijos knyga „Grinkiškio apylinkių tekstai“.

Ją parengė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos docentė daktarė Rūta Kazlauskaitė. Ji – Grinkiškio vidurinės mokyklos, dabar Radviliškio rajono Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos,  41-osios  laidos abiturientė. R. Kazlauskaitė studijavo lietuvių filologiją, Vilniaus universitete apsigynė daktarinę disertaciją apie gimtojo Pašušvio apylinkių šnektą, kuri priklauso vakarų aukštaičių šiauliškių tarmės arealui.

2007 metais pasirodė Rūtos Kazlauskaitės sudaryta ir Lietuvių kalbos instituto išleista knyga „Vakarų aukštaičiai šiauliškiai“. Naujoji tarmių tekstyno knyga „Grinkiškio apylinkių tekstai“ gražiai papildo R. Kazlauskaitės indėlį į gimtųjų apylinkių kalbos tyrinėjimus ir yra reikšmingas mokslinis ir kultūrinis faktas Grinkiškiui ir Pašušviui.

Šių metų birželio 3 dieną R. Kazlauskaitė savo naująją knygą pristatė Grinkiškio gimnazijoje ir Pašušvio bibliotekoje. Į susitikimą-pamoką su knygos sudarytoja, mokslininke ir Grinkiškio mokyklos abituriente susirinko pilna aktų salė gimnazistų ir mokytojų, tarp kurių buvo ir mokslininkę kadaise mokiusių.

Susitikimas buvo šiltas ir nuoširdus. R. Kazlauskaitė papasakojo apie savo knygą, pateikė įdomių faktų apie lietuvių kalbą, leido Grinkiškio apylinkės žmonių papasakotų istorijų įrašus ir komentavo šio krašto tarmės ypatybes. R. Kazlauskaitė prisiminė savo mokyklinius metus.

Pašušvyje viskas vyko panašiai, tik auditorija kita – Rūtos gimtojo Pašušvio žmonės ir tarmės tekstų pateikėjai, bei jų artimieji.

Knygos autorė visiems tekstų pateikėjams, savo mokytojams, gimnazijos ir Grinkiškio bei Pašušvio bibliotekoms įteikė savo knygas su autografais.